Olav den Heilage – og mjølk
Skjermleser
Denne siden har en skjermleser som leser opp teksten i artikkelen. Du kan styre skjermleseren med knappene.
Trykk på for å starte skjermleseren.
Trykk på for å pause skjermleseren.
Trykk på for å stoppe skjermleseren.
Trykk på for å lese denne informasjonen igjen.
Skjermleseren velger en tilgjengelig norske stemmer fra din nettleser.
Har du problemer eller innspill til skjermleseren, så meld det inn til avisens kundeservice.
I ”Den legendariske Olavssoga”, som er skrevet ca 50 år før Snorre, på 1170-tallet, fant jeg en setning som sikkert vil kunne henges på en vegg i glass og ramme hos en mjølkebonde, og sikkert hos andre som er opptatt av sunnhet og helse:
Etter dette vart Olav Haraldsson teken til konge på Opplanda og så vidare over alt i Noreg. Folk fortalde at om vinteren lèt Sigurd Syr Olav og fylgjet hans ofte drikka mjølk medan andre drakk øl. Mange tykte at dette vare merkverdig. Men Sigurd sa at denne drykken ikkje øydde opp vitet og makta deira, som dei snart ville få bruk for, dersom det med eitt trongst skundig, for aldri måtte ein lata vera å rekna med det.
Sigurd Syr var fosterfar til Olav, og da Olav kom tilbake til Norge i 1015, var Sigurd med han som en av hans gode rådgivere. Så – rådet om å drikke mjølk er vel et råd som folk kunne ha bruk for å følgje i dag også… Syntes jeg måtte dele dette eldgamle rådet med Storfjordnytt sine lesere. Og hvis mjølkeprodusenter lar seg oppmuntre av Olav sin fosterfar, så er det bra. Sjøl om han ikke har noen makt – i våre dager – over de inntektene som produsentene får.